Džihad je jedan od najčešće pogrešno shvaćenih i zloupotrebljavanih koncepata u islamu. U ovom članku ćemo istražiti pravo značenje džihada prema učenju ehli sunnet vel džemata, razbiti uobičajene mitove, i objasniti njegovu ulogu u životu savremenih muslimana.
Riječ “džihad” (arapski: جهاد) doslovno znači “borba” ili “napor“. U islamskom kontekstu, to je duhovni, moralni, i po potrebi, fizički napor na Allahovom putu.
Prema učenjacima ehli sunnet vel džemata, postoje nekoliko vrsta džihada:
Ovo je najveći džihad, koji uključuje:
Ova vrsta džihada podrazumijeva:
Ovo uključuje:
Ova vrsta džihada podrazumijeva:
Ovo uključuje:
Ovo je posljednja vrsta džihada, koja je strogo regulirana i dozvoljena samo u određenim okolnostima:
Istina: Termin “sveti rat” ne postoji u islamskoj terminologiji. Džihad je mnogo širi koncept koji primarno označava duhovnu i moralnu borbu.
Istina: Islam zabranjuje agresiju. Oružana borba je dozvoljena samo u slučaju samoodbrane ili borbe protiv tiranije.
Istina: Oružani džihad nije obavezan za sve muslimane. Duhovni džihad je, međutim, obaveza svakog muslimana.
U današnjem svijetu, muslimani su pozvani da se fokusiraju na džihad-un-nefs, kontinuirano radeći na poboljšanju svog karaktera i jačanju svoje veze s Allahom.
Džihad bil-ilm je posebno važan u eri dezinformacija. Muslimani trebaju sticati i širiti ispravno znanje o islamu.
Džihad bil-jed i džihad bil-lisan se mogu manifestirati kroz društveni aktivizam, rad na poboljšanju zajednice i borbu protiv nepravde mirnim sredstvima.
Džihad bil-mal se može prakticirat kroz humanitarni rad i podršku projektima koji doprinose dobrobiti društva.
Kada je riječ o oružanom džihadu, ehli sunnet vel džemat naglašava stroga pravila:
Džihad, prema učenju ehli sunnet vel džemata, je višedimenzionalan koncept koji primarno označava unutarnju borbu za samousavršavanje i napore za poboljšanje društva. Iako uključuje aspekt fizičke borbe, to je strogo regulirano i ograničeno na specifične okolnosti.
U savremenom kontekstu, muslimani su pozvani da prakticiraju džihad kroz kontinuirano obrazovanje, moralno usavršavanje, društveni aktivizam i humanitarni rad. Razumijevanje pravog značenja džihada je ključno za razbijanje štetnih stereotipa i promociju istinskih islamskih vrijednosti mira, pravde i samorazvoja.